שמעון חפץ
השאלה שהכי מעסיקה טבעונים וגם קרניבורים העוסקים בכושר היא - "מאיפה החלבון שלך?" . טום לוין, מאמן כושר בן 29 מתל אביב, פתח קבוצת פייסבוק שעוסקת בנושא ומחברת בין טבעונים לבין עולם הכושר.

בשנת 2011 גר טום עם חברתו בוולנסיה, שם התחיל לעבור תהליך של אכילה טבעית יותר. "אני זוכר שחשבתי על זה – אין אף חיה בטבע שאוכלת מוצרי חלב, חוץ מתינוק של אימא שלו בתקופה מסוימת וזהו". מכיוון ששאף לרוחניות ולטבעיות, החליט להוציא את מוצרי החלב מהתפריט ואכל בעיקר בשר,פירות,ירקות וביצים.
באחד הימים בהם עשה על האש עם חברתו, נשלח לקנות ארנבת בסופר. "הארנבת החתוכה נגמרה והמוכרת שלחה אותי לארנבת קפואה. הלכתי לכיוון וראיתי ארנבת שלמה קלופה- ראש, כל הגוף, בלי הפרווה, בתוך שקית ניילון עם ברקוד. לא הייתי טבעוני אבל כאחד שרצה להיות טבעי ורצה להתחבר עם הטבע הבנתי שאני צופה במשהו הכי לא טבעי בעולם. 40 ארנבות מתות בתוך סופר. זה זעזע אותי! חזרתי הביתה בלי הארנבת".
כשבוע לאחר שראה את הארנבת בסופר הגיעו הוריו של טום לבקרו בוולנסיה. "העסק שפתחתי שם למכירת שייקים, לא כל כך הצליח, וההורים באו להיות איתי לשבוע. לקחנו את האחיין שלי לאקווריום, שם הייתי מדוכא וכל החיות נראו לי עצובות. התחלתי לבכות, הכל יצא לי, בגלל השילוב של כל הדברים יחד". לאחר כמה שבועות החליט לחזור לארץ. "מכרתי את כל מה שהיה לי והלכתי. בדרך חזרה לארץ עצרנו בברצלונה והלכנו לספארי שם. החיות היו נראות לי עצובות גם שם.עד היום יש לי תמונה של באפלו משם שהיא התמונה הכי עצובה שלי שצילמתי".
כשחזר לארץ עדיין לא היה טבעוני. לאחר שיחה עם בן דודו הטבעוני שאמר לו "תחשוב מבחינת האנרגיה שאתה מכניס לגוף",החליט לעשות את השינוי סופית. "התחלתי לחשוב על זה ועל הארנבת – זה היה דבר שנראה כל כך לא טבעי ולמרות זאת הייתי אוכל את זה ומכניס את הדבר ה"לא טבעי" הזה לגוף.באותו ערב ראיתי את ההרצאה של גארי יורובסקי והחלטתי להיות טבעוני. זה היה בשנת 2012".
לאחר כמה שנים של טבעונות, החליט לאחרונה טום לעבור לתזונת רואו פוד (raw food). במסגרת תזונה זו אוכלים מוצרים מהצומח שנאכלים לא מבושלים ולא מחוממים. המעבר לתזונה זו הגיע מתוך רצון של טום לחזור כמה שיותר לטבע. "זה משהו שהוא יותר רוחני. גם בריאותי, גם מוסרי ואקולוגי – תרבות הצריכה הכוללת משתנה. תחשוב על בן אדם שנכנס לסופר והדבר היחיד שיש לו לקנות זה פירות וירקות. כמה עטיפות ופלסטיק נחסכים במהלך הזה? כמה פחות נזק נגרם.. מה הדבר שגורם לאנשים לאכול חלב, ביצים ובשר למרות שהם יודעים שזה לא בריא ויש תחליפים? תאווה. הנאה. כשאתה טבעוני עשית חצי מהדרך. זה מעולה! אבל אם בא לך ללכת עד הסוף עם זה ולהבין שלא צריך את זה, את התחליפים, משהו בטעם של גבינה ומשהו בטעם של המבורגר..אתה אוכל הרבה יותר בריא ונקי".
תחום נוסף שעליו השפיעה התזונה של טום היא האימונים שלו. לדבריו, הרבה יותר קל לו להתעורר בבוקר והוא חש הרבה יותר אנרגיה, קלילות וחושי הטעם שלו התחדדו – "ברגע שזה הדברים שאתה אוכל אתה מתקן את החושים שלך שהתעוותו עם מלח ותיבול כזה או אחר. דברים שלאנשים יראו תפלים – לי ירגישו עשירים בטעמים. אני חושב שלעיר יש השפעה על זה. ברגע שיש רעש חזק יותר, החושים שלנו מתקהים. בכפרים אנשים אוכלים פחות ג'אנק מאשר בעיר. אני פה רק כי אימא שלי חלתה לפני שנה וחצי. לא ראיתי את עצמי חי פה בתל אביב. חייתי ביער בפינלנד, טיילתי, כאלה דברים. עוד שנה, אם אשאר בארץ, אז אעבור לרמת הגולן או לגליל. אם בחו"ל עוד לא יודע איפה אהיה אבל במקום שקשור לטבע".

תזונת רואו פוד

לתזונת הרואו יתרונות בריאותיים. "הגוף הוא מיקרופלורה שמכילה בקטריות טובות ואנזימים ויודעת ליצר הכל – את כל הויטמינים, המינרלים וחומצות האמינו שאנחנו זקוקים לה. ביום שהתחלנו לאכול אוכל מבושל היא נרדמה. הגוף שלנו יודע לייצר הכל. הדבר היחיד שהוא צריך, כמו שאר בעלי החיים, זה אנרגיה. את האנרגיה הזאת לא משנה מאיפה אתה מקבל כל עוד זה מהמזונות שמיועדים לך – כמו לדוגמא שזאב יקבל מבשר ארנבת כל מה שהוא יקבל. הוא לא צריך קצת מזה וקצת מזה. לא משנה מה תאכל, אתה צריך אנרגיה בכדי להפעיל את המיקרו פלורה והבקטריות – שייצרו את הכל. זה לא מספיק להיות רואו. ככל שאתה מערבב מזון, אתה מקשה על כל העיכול. 80% מהאנרגיה שאנחנו מוציאים ביום הולכת על עיכול. תחשוב כמה האדם עושה עם ה20% הנותרים שיש לו. חיים בעולם עם 20% אנרגיה. כשאתה אוכל ארוחת בוקר ובוחר לאכול למשל רק בננות – לגוף קל לעכל. תחשוב מה הגוף שלך יכול לעשות אם יש לו פתאום כפול אנרגיה ממה שהיה לו. ברור שתהיה לך מספיק אנרגיה בשביל שהגוף יארגן מספיק חומצות אמינו ומינרלים שאתה זקוק להם".
ולגבי החלבון?
חלבון יש בכל דבר. החלבון שלי מגיע מפירות, ירקות ואגוזים. כביכול, אני, לפי הגישה ה"מודרנית", לכמות שאני מתאמן צריך 80 גרם חלבון שזה בערך 1.5* משקל הגוף שלי. אם אתה לא מתאמן אתה צריך אפילו פחות. אם אכלתי 20 בננות בבוקר – כבר קיבלתי 25 גרם חלבון. לגוף קל לעכל את זה והוא עושה את זה במהירות, הכל עובר לשרירים מהר. החלבון שמגיע בצורה טהורה מתעכל – כשאנחנו מבשלים חלבון הצורה שלו משתנה, הגוף מפרק אותו, מרכיב אותו מחדש – ורק אז מעכל אותו.
יתרונות נוספים לתזונה טמונים לדבריו בהיבט הכלכלי. "זה הרבה יותר זול. אתה קונה רק ירקות ופירות, בעונה, בכמויות. זה יותר אקולוגי וכלכלי."
אתה מרגיש שהתזונה מספיק מגוונת לך?
"כשאתה ככה מספיק זמן, חושי הטעם שלך מתחדדים. היום לערבב יותר מ2 פריטים עושה לי רע. קצת אחרי שהתחלתי להיות רואו הלכתי לאכול חומוס בחומוסייה והייתי בצום 24 שעות אח"כ, לא יכולתי לזוז.. זה כבד, הבטן כבר מתבלבלת ממה שיש שם. אני מסוגל לשבת ולאכול פרי והוא כל כך טעים! אתה יכול לומר לי שבננה היא באותו טעם של מנגו וקוקוס? באותו מרקם? תבין כמה גיוון יש בעולם! כמה פירות יש, כמה נבטים, זרעים, אגוזים, עלים ירוקים..פטריות. גיוון מטורף אלוהים ברא לך. רק האדם כל הזמן רוצה עוד ועוד ולא מספיק לו. זה פרי וזה פרי – הכל פירות! תחשוב כמה גיוון יש שם. אלכוהול אני לא שותה בכלל. את כל זה אני עושה בשביל הגוף שלי – למה לי להכניס אליו רעל? אלכוהול דופק את מערכת העיכול. אני רוצה לרפא את הגוף ולהחיות אותו – לא להמית אותו".


נושא שמפלג טבעונים רבים הוא נושא האקטיביזם. כיצד להפיץ את הטבעונות ולהפוך אחרים גם כן לטבעונים? טום שוחח עם מספר אקטיביסטיות רציניות שהביעו תסכול מההרגשה שהיה גל לעבר הטבעונות שהתחיל להיעצר. "זה משהו שהרס להן את האופטימיות והוציא להן את הרוח מהמפרשים. הסברתי להן שכל בן אדם נמצא ברמה אחרת מבחינה רוחנית והגורם שהכי השפיע בשנים האחרונות למעבר לטבעונות הוא מודעות. אנחנו יודעים שבשר מגיע מפרה לדוגמא אבל קשה לנו לעשות את הקישור סופית.
"חשוב להבין שכל מי שהיה ברמה מסוימת של אינטליגנציה רגשית – להיות מודע לזה, לא משנה כמות הזמן שעברה – הפך לטבעוני. כל מי שהיום לא טבעוני, מודע לזה שזה לא ככה, שזה הורס את העולם, התעללות נוראית בבעלי חיים ומודע לזה שזה לא בריא לו והוא יכול להיות בריא בלי זה. כולם מודעים לזה -אתה יכול להיות בריא, טבעוני, לא להתעלל בבעלי חיים ולא להרוס את כדור הארץ". לדבריו, יש לשים דגש ואופטימיות בהסברה לדורות הבאים מכיוון שהשינוי יהיה הרבה יותר קשה באנשים בוגרים שכבר מקובעים בדעותיהם." יהיו לך רופאים טבעונים, מורים, גננות, רופאי משפחה, עורכי דין, שוטרים..הטבעונים יהיו בהרבה יותר מקומות וישפיעו לאט לאט. המבוגרים היום, רובם, לא טבעונים. הנוער הוא הרבה יותר טבעוני והרבה יותר קל לו להפוך לטבעוני מאשר לנו. . יש לך היום בתי ספר אנתרופוסופיים טבעוניים… דבר שפעם לא היית חושב שיקרה. פתאום בשבועות לא ילכו לרפת – בדיוק ההיפך.
לדבריו של טום, הסביבה שלנו היא מרכיב מרכזי בהארה הטבעונית. "בני האדם נולדים עם אור פנימי. האדם נולד מואר, עם אמפתיה וחמלה. חינוך שגוי, התנתקות כל כך מהירה מהטבע – כשמהלידה עצמה אתה מוקף בבטון וחומרים סטריליים… ההתקרבות תהיה חייבת לקרות רק בגלל אורח החיים והסביבה שלך. היא הרבה יותר קשה ומאתגרת".
נושא האקטיביזם הוא נושא מפלג בתוך קהילת הטבעונות.
"אם אתה לא הולך להפגנה – אתה לא טבעוני, אתה לא אקטיביסט. אני לא חושב שזה נכון. מישהי שנראית טוב, שהולכת ברחוב והולכת עם חולצה שכתוב עליה טבעונית, זה כבר הסברה מעולה. או גבר. עצם העובדה שמישהו יודע שאתה טבעוני ואתה בריא, זה כבר הסברה. אם מישהו דוחף לטבעונות רק מטעמי בריאות – מעולה. רק מטעמי טרנד ונאורות – מעולה ומבורך. מטעמי אקולוגיה – מעולה. למי אכפת? הכל עושה את העבודה. אני שומע הרבה אנשים שאומרים, אפילו טבעונים, על כל הנושא של לא להיות אלימים בהסברה ושזה יוצר אנטגוניזם. אני חושב שצריך לשלב את הכל. עובדתית בהיסטוריה אני יודע דבר אחד – עבדות של אלפי שנה שהייתה בעולם, מרומא ועד ארצות הברית, לא נגמרה בגלל שיחות עדינות ומלטפות בבתי קפה או שיחה של היפים מסביב למדורה. אף מהפכה לא קרתה ככה".


אתה חושב שהפתרון יגיע באופן אקטיבי יותר?
בסוף זה יגיע מכל הכיוונים. בגלל שצריך את כל הכיוונים וזה לא משנה האקטיביזם כל עוד אתה טבעוני.
מה סוג האקטיביזם העיקרי שאתה רואה את עצמך כעושה?
האקטיביזם שאני עושה זה לחשוף אנשים לדרך אחרת. רוחנית, טבעית, בריאה. אני נהנה, לא סובל וחושף את המתאמנים שלי לזה. רובם לא טבעוניים.
נתקלת בתגובות קיצוניות?
כל הזמן. מנסה להתעלם מזה. לא לבזבז אנרגיה. רואים אם מי שמולך רוצה להקשיב או לא. לפעמים אנשים רק רוצים להתווכח למען הויכוח ולומר את מה שיש להם לומר לא משנה מה.