Pixbay
איתי שלמברג בוגר שלנו, סיים את הלימודים ב-2015, ומאז הוא כובש את העולם בעשייה וכאיש חינוך!

גילוי נאות. לא הייתה לי שום כוונה או מחשבה להיות מורה.
כאשר התחלתי את התואר הראשון בהוראת תקשורת וקולנוע, באופן די אוטומטי השמטתי את המילה הראשונה 'הוראה' מהכותרת ואני בטוח שאני לא היחיד.
מפה לשם, השנה התחלתי את השנה השמינית שלי בתור מורה לקולנוע, בשנתיים האחרונות גם כרכז מגמת קולנוע והשנה בנוסף גם מחנך כיתה י' בתיכון ברנקו וייס, ע"ש הרצוג, מועצה אזורית גזר.
שנה לפני שהתחלתי את שנת הסטאז בבית הספר, יצא לי להצטרף לפרויקט 48 (בתור עוזר במאי בצוות מופלא)  ולא ברור לי עד היום איך בכלל הגענו לצלם בספרייה הנטושה בקיבוץ גזר. מאז אני מאוהב באזור.
זה עושה לי טוב כל בוקר, כשאין קורונה, לצאת מתל אביב הסואנת למרחבים של המועצה.
זו אחלה מועצה, ירוק במרכז הארץ, אחלה לוקיישנים לצילומים. במיוחד תל גזר בחורף אם אתם רוצים למשל ליצור סרט תקופתי בהשראת 'לב אמיץ' או 'לב רעב' של יובל איטליאנו שצולם בשנה שעברה בתל גזר תוך כדי הקורונה.

להיות מורה לקולנוע בתיכון זה להיות מאיר ראובני/מיטל אבוקסיס , קוסטה סוקולוב, שמוליק דובדבני, ארז דבורה, שמעון ספקטור, אריק לובצקי, איבון מיקלוש , אלדד רפאלי, יעל הדסי בכר ואורית זיגמונד באותו בן אדם.
הבנתם את הסאבטקסט, בהצלחה לכל מי שמגיע/ה ללמד קולנוע בתיכון.
עדיין, עם כל הקושי והאתגר זה כיף לא נורמלי, במיוחד כשהתלמידים נדבקים בחיידק היצירה ויש כמה כאלו כל שנה. ללמד במועצה אזורית זה לא ללמד בעירוני א' או תלמה ילין. חלק גדול מהתלמידים מגיעים למגמה כי זו האופציה הכי שפויה שהייתה להם ולא כי יש להם שאיפה להיות פרנסיס פורד קופולה הבא.
יש מעט מאוד שעות ללמד את כלל מקצועות הקולנוע, תאוריה והפקה. אך לשמחתי התלמידים מצליחים להתגבר על הקשיים והיום בזכות השינויים הטכנולוגיים, מצליחים ליצור סרטים אסתטיים ומעוררי מחשבה.
משתף אתכם בסרט Sheep של יעל צור טל שזכה בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בתחרות היצירה הצעירה פסטיבל הסרטים ירושלים.
את לימודי התואר הראשון סיימתי רשמית ב .2015 על אף שהייתי אמור לסיים לפני, פרויקט הגמר שאב אותי ואת כל כוחותיי וזה היה שווה את זה.
היום אחרי חמש שנים אפשר למצוא אותו ברשת. Si Minor .

בזכות אנשים שאני מאוד אוהב ומעריך הצלחנו להרים הפקה מורכבת עם המון זכרונות נפלאים של צילומים בלילות יולי-אוגוסט החמים בקלנסווה ולוד. עד היום אני מתחרט שלא השקענו מאמץ ותיעדנו את התהליך שהיה לא פחות משמעותי מהסרט עצמו.

הסרט השתתף במספר פסטיבלים בארץ ובעולם וזכה בפרס חביב הקהל בתחרות הישראלית בפסטיבל סרטי הסטודנטים של תל אביב.
שני הפסטיבלים הכי משמעותיים עבורי היו פסטיבל הסרטים בערבה שבו השתתפתי ביחד עם עתליה שדה וצחי מלר, חברי למחזור, בפרויקט שנקרא 'קצר במדבר'. ערב ערב ישבנו לצפות תחת כיפת השמיים ב 17 סרטים של בוגרי ובוגרות אותו מחזור משלל בתי הספר לקולנוע בארץ. חוויה חד פעמית.
הפסטיבל השני הוא פסטיבל סופר קטן בכפר הממוקם שעה וחצי נסיעה מוילנה, ליטה שנקרא
 Wolves Independent International Film Festival והוא כולו קורה בתוך היער.

השתתפות בפסטיבל הזה גרמה לי להבין יותר טוב את החשיבות של תרבות בקהילה.

אני יכול לדבר שעות על המפגש שלי עם יוצרי הפסטיבל הקסום הזה שמתחיל בשבוע סדנת יצירת קולנוע לילדים שבה חונכים ומלווים את הילדים בעשייה ויצירה קולנועית, טובי תעשיית הקולנוע בליטה. בסוף הסדנה, מתחיל הפסטיבל בכנסייה של הכפר המקומי ובה מוקרנים סרטים מכל העולם לצד סרטי הילדים שנוצרו באותו שבוע.
במתח הזה בין להיות מורה לבין הרצון ליצור אני מנסה בשנים האחרונות למצוא את המקום שלי.
אני מציג את עצמי קודם כל כמורה לקולנוע ורק אחר כך כיוצר קולנוע בזמן הפנוי.
בשנים האלו בהן אני מעמיק את עצמי פנימה לתוך עולם החינוך וההוראה ומחפש את הזמן ליצור, מצאתי את עצמי לוקח חלק בפעילות של  KINO TLV ומשתתף בקינו קברט תל אביב, וקינו קברט המבורג. אם לא שמעתם מה היא תנועת קינו ומהו הקינו קברט, זה הזמן לפתוח גוגל ולחקור את העניין!
בנוסף לכך יצא לי השנה ליצור סרט קצר בפרויקט אימפרואקשן שגם עליו אני ממליץ, ומתוך סדנה שנקראת 'מורים יוצרים', אני ואלינור נחמיה יצרנו את הסרט הקצר Follow Me / אִם יִתַמּוּ נְעוּרֵינוּ בו השתתפו ולקחו חלק בהפקה תלמידי המגמה שלי.

תוך כדי ההוראה והניסיון ליצור, מצאתי את עצמי לומד ומסיים תואר שני במסלול להפקת קולנוע במכללת ספיר. שם, בתור סטודנט, הכרתי את הסדנאות במדבר של פרופסור אבנר פיינגלרנט והיום לשמחתי אני משמש כאסיסטנט שלו באותן סדנאות. חווית למידה ייחודית ומעוררת השראה.
בנוסף לכך ובזכות מספר סרטונים שיצרתי עבור התלמידים שלי בתקופת הסגר הראשון הזדמן לי לכתוב פרק מעשי בנושא הוראת צילום ועריכה בקורס הוראת קולנוע של האוניברסיטה הפתוחה שיתפרסם בקרוב.

 

עוד קצת לינקים לדברים שיצרתי

הפוך – סרט קצר במסגרת תחרות אימפרואקשן

סבתא – סרט קצר שנוצר באחד הסבבים של קינו קברט המבורג

שפת הרציף – תיעודי ניסיוני שיצרתי יחד עם אביתר רוזנברג כחלק מקורס בתואר השני בספיר

The Veganator  סדרת רשת קצרה שיצרתי ביחד עם סיוון אבלסון באחד הסבבים של קינו קברט המבורג